TriMedia Sales House
SLÁGER FM

Október 1-je a kávé világnapja, amelyet 2015-ben hirdetett meg a Nemzetközi Kávészervezet (International Coffee Organization/ICO). Egyes országokban - így Magyarországon is - szeptember 29-én rendezik meg a kávé ünnepét.

Mivel a víz után a kávé a leggyakrabban fogyasztott ital a világon, így joggal érdemel meg egy saját világnapot.

A kávé világnapja Japánból ered, ahol elsőként tartották meg a világnapot 1983-ban, 37 évvel ezelőtt. Hivatalosan azonban csak 2009 óta ünnepeljük szeptember 29-én, a sokak által szeretett ital világnapját.

A kávészemek serkentő hatásának felfedezéséhez több legenda is fűződik. Az egyik változat szerint Kr. e. 300-ban egy Káldi nevű etióp pásztor egyszer csak észrevette, hogy miután a kecskéi a piros bogyókból falatoztak, sokkal élénkebbé válnak. Ezt elmesélte a szerzeteseknek, akik úgy döntöttek, hogy megpörkölik a szemeket, és ízletes italt készítenek belőle. Egy másik elbeszélés szerint Rhazes (852-932) nevű arab orvos a kávét, amit ő „quawa-nak” hívott, élénkítő orvosságként használta pácienseinek gyógyítására. Korabeli feljegyzések szerint a kávét először a XV. században, Jemenben fogyasztották szufi szerzetesek annak élénkítő hatása miatt. Innen indulhatott világhódító útjára, ugyanis a XVI. században már Szíria és Egyiptom lakói is ismerték.
A kávé, vagyis a „fekete leves” fogyasztása Magyarországon a török étkezés elmaradhatatlan szokásaként került bele a köztudatba a XVI. században.



Forrás: MTI
Kép: Pixabay.com